Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
1214GN-180LV
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: 1214GN-180LV
  • Package: 55-KR
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 10
  • Bulk purchase price:
  • Description: RF Mosfet 50 V 60 mA 1.2GHz ~ 1.4GHz 17dB 180W 55-KR
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Technology HEMT
Frequency 1.2GHz ~ 1.4GHz
Gain 17dB
Voltage - Test 50 V
Current Rating (Amps) -
Noise Figure -
Current - Test 60 mA
Power - Output 180W
Voltage - Rated 150 V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 55-KR
Supplier Device Package 55-KR
RF Mosfet 50 V 60 mA 1.2GHz ~ 1.4GHz 17dB 180W 55-KR