FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
1N5248BE3
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: 1N5248BE3
  • Package: DO-204AH, DO-35, Axial
  • Stock: 6633
  • Bulk purchase price:
  • Description: Zener Diode 18 V 500 mW ±5% Through Hole DO-35 (DO-204AH)
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 18 V
Tolerance ±5%
Power - Max 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 21 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 14 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AH, DO-35, Axial
Supplier Device Package DO-35 (DO-204AH)
Zener Diode 18 V 500 mW ±5% Through Hole DO-35 (DO-204AH)