FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
1N5344CE3/TR13
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: 1N5344CE3/TR13
  • Package: T-18, Axial
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4199
  • Bulk purchase price:
  • Description: Zener Diode 8.2 V 5 W ±2% Through Hole T-18
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 8.2 V
Tolerance ±2%
Power - Max 5 W
Impedance (Max) (Zzt) 1.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 5.9 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 1 A
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case T-18, Axial
Supplier Device Package T-18
Base Product Number 1N5344
Zener Diode 8.2 V 5 W ±2% Through Hole T-18