FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
1N5416/TR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: 1N5416/TR
  • Package: B, Axial
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8945
  • Bulk purchase price:
  • Description: Diode 100 V 3A Through Hole B, Axial
Product Status Active
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) 3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 9 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 150 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F -
Mounting Type Through Hole
Package / Case B, Axial
Supplier Device Package B, Axial
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C
Diode 100 V 3A Through Hole B, Axial