FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
1N5940BPE3/TR12
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: 1N5940BPE3/TR12
  • Package: DO-204AL, DO-41, Axial
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4656
  • Bulk purchase price:
  • Description: Zener Diode 43 V 1.5 W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41)
Parameters
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device Package DO-204AL (DO-41)
Base Product Number 1N5940
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 43 V
Tolerance ±5%
Power - Max 1.5 W
Impedance (Max) (Zzt) 53 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 32.7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA
Zener Diode 43 V 1.5 W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41)