Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
24AA512-I/WF17K
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: 24AA512-I/WF17K
  • Package: Die
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8834
  • Bulk purchase price:
  • Description: EEPROM Memory IC 512Kbit I²C 400 kHz 900 ns Die
Parameters
Series -
Package Tray
Product Status Active
Memory Type Non-Volatile
Memory Format EEPROM
Technology EEPROM
Memory Size 512Kbit
Memory Organization 64K x 8
Memory Interface I²C
Clock Frequency 400 kHz
Write Cycle Time - Word, Page 5ms
Access Time 900 ns
Voltage - Supply 1.7V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Die
Supplier Device Package Die
Base Product Number 24AA512
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.32.0051
Standard Package 5,000
EEPROM Memory IC 512Kbit I²C 400 kHz 900 ns Die