Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
24LC025T/SN
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: 24LC025T/SN
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1051
  • Bulk purchase price:
  • Description: EEPROM Memory IC 2Kbit I²C 400 kHz 900 ns 8-SOIC
Parameters
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Memory Type Non-Volatile
Memory Format EEPROM
Technology EEPROM
Memory Size 2Kbit
Memory Organization 256 x 8
Memory Interface I²C
Clock Frequency 400 kHz
Write Cycle Time - Word, Page 5ms
Access Time 900 ns
Voltage - Supply 2.5V ~ 5.5V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 8-SOIC
Base Product Number 24LC025
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.32.0051
Other Names 24LC025T/SN-NDR
Standard Package 3,300
EEPROM Memory IC 2Kbit I²C 400 kHz 900 ns 8-SOIC