Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
25LC020A-I/P
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: 25LC020A-I/P
  • Package: 8-DIP (0.300
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 827
  • Bulk purchase price:
  • Description: EEPROM Memory IC 2Kbit SPI 10 MHz 8-PDIPWhat if the number of components purchased is too small and the price is too hig
Parameters
Series -
Package Tube
Product Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 8-PDIP
Base Product Number 25LC020
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
REACH Status REACH Unaffected
Standard Package 60
ECCN EAR99
HTSUS 8542.32.0051
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply 2.5V ~ 5.5V
Technology EEPROM
Memory Type Non-Volatile
Memory Format EEPROM
Memory Size 2Kbit
Memory Organization 256 x 8
Memory Interface SPI
Write Cycle Time - Word, Page 5ms
Clock Frequency 10 MHz
EEPROM Memory IC 2Kbit SPI 10 MHz 8-PDIP