FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
25LC040T-I/SN
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: 25LC040T-I/SN
  • Package: 8-SOIC (0.154
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 20
  • Bulk purchase price:
  • Description: EEPROM Memory IC 4Kbit SPI 2 MHz 8-SOICWhat if the number of components purchased is too small and the price is too high
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 8-SOIC
Base Product Number 25LC040
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
Standard Package 3,300
ECCN EAR99
HTSUS 8542.32.0051
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply 2.5V ~ 5.5V
Memory Format EEPROM
Memory Size 4Kbit
Memory Organization 512 x 8
Memory Interface SPI
Write Cycle Time - Word, Page 5ms
Clock Frequency 2 MHz
EEPROM Memory IC 4Kbit SPI 2 MHz 8-SOIC