FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
25LC080A-I/W15K
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: 25LC080A-I/W15K
  • Package: Die
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1068
  • Bulk purchase price:
  • Description: EEPROM Memory IC 8Kbit SPI 10 MHz Die
Technology EEPROM
Memory Size 8Kbit
Memory Organization 1K x 8
Memory Interface SPI
Clock Frequency 10 MHz
Write Cycle Time - Word, Page 5ms
Voltage - Supply 2.5V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Die
Supplier Device Package Die
Base Product Number 25LC080
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
HTSUS 8542.32.0051
Standard Package 5,000
Series -
Package Tray
Product Status Active
EEPROM Memory IC 8Kbit SPI 10 MHz Die