FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
25LC080B-E/ST
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: 25LC080B-E/ST
  • Package: 8-TSSOP (0.173
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8194
  • Bulk purchase price:
  • Description: EEPROM Memory IC 8Kbit SPI 10 MHz 8-TSSOPWhat if the number of components purchased is too small and the price is too hi
Series -
Package Tube
Product Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package 8-TSSOP
Base Product Number 25LC080
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
Other Names 25LC080B-E/ST-NDR
Standard Package 100
ECCN EAR99
HTSUS 8542.32.0051
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Supply 2.5V ~ 5.5V
Memory Format EEPROM
Memory Size 8Kbit
Memory Organization 1K x 8
Memory Interface SPI
Write Cycle Time - Word, Page 5ms
Clock Frequency 10 MHz
EEPROM Memory IC 8Kbit SPI 10 MHz 8-TSSOP