FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
25LC080CT-E/MNY
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: 25LC080CT-E/MNY
  • Package: 8-WFDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4985
  • Bulk purchase price:
  • Description: EEPROM Memory IC 8Kbit SPI 10 MHz 8-TDFN (2x3)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Technology EEPROM
Memory Size 8Kbit
Memory Organization 1K x 8
Memory Interface SPI
Clock Frequency 10 MHz
Write Cycle Time - Word, Page 5ms
Voltage - Supply 2.5V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 8-TDFN (2x3)
Base Product Number 25LC080
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
HTSUS 8542.32.0051
Standard Package 3,300
EEPROM Memory IC 8Kbit SPI 10 MHz 8-TDFN (2x3)