FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
25LC1024T-E/SM16KVAO
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: 25LC1024T-E/SM16KVAO
  • Package: 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9003
  • Bulk purchase price:
  • Description: EEPROM Memory IC 1Mbit SPI 20 MHz 8-SOIJ
Parameters
Series Automotive, AEC-Q100
Package Tape & Reel (TR)
Technology EEPROM
Memory Size 1Mbit
Memory Organization 128K x 8
Memory Interface SPI
Clock Frequency 20 MHz
Write Cycle Time - Word, Page 6ms
Voltage - Supply 2.5V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)