Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
25LC160BT-I/ST
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: 25LC160BT-I/ST
  • Package: 8-TSSOP (0.173
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2691
  • Bulk purchase price:
  • Description: EEPROM Memory IC 16Kbit SPI 10 MHz 8-TSSOPWhat if the number of components purchased is too small and the price is too h
Parameters
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package 8-TSSOP
Base Product Number 25LC160
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
Other Names 25LC160BT-I/ST-NDR
Standard Package 2,500
ECCN EAR99
HTSUS 8542.32.0051
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply 2.5V ~ 5.5V
Technology EEPROM
Memory Type Non-Volatile
Memory Format EEPROM
Memory Size 16Kbit
Memory Organization 2K x 8
Memory Interface SPI
Write Cycle Time - Word, Page 5ms
Clock Frequency 10 MHz
EEPROM Memory IC 16Kbit SPI 10 MHz 8-TSSOP