Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
25LC256-E/SN16KVAO
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: 25LC256-E/SN16KVAO
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8539
  • Bulk purchase price:
  • Description: EEPROM Memory IC 256Kbit SPI 5 MHz 8-SOIC
Parameters
Series Automotive, AEC-Q100
Package Tube
Product Status Active
Memory Type Non-Volatile
Memory Format EEPROM
Technology EEPROM
Memory Size 256Kbit
Memory Organization 32K x 8
Memory Interface SPI
Clock Frequency 5 MHz
Write Cycle Time - Word, Page 5ms
Voltage - Supply 2.5V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 8-SOIC
Base Product Number 25LC256
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.32.0051
Standard Package 100
EEPROM Memory IC 256Kbit SPI 5 MHz 8-SOIC