FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
25LC256-E/ST16KVAO
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: 25LC256-E/ST16KVAO
  • Package: 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9983
  • Bulk purchase price:
  • Description: EEPROM Memory IC 256Kbit SPI 5 MHz 8-TSSOP
Parameters
Series Automotive, AEC-Q100
Package Tube
Memory Interface SPI
Clock Frequency 5 MHz
Write Cycle Time - Word, Page 5ms
Voltage - Supply 2.5V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package 8-TSSOP
Base Product Number 25LC256
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
HTSUS 8542.32.0051
Standard Package 100
EEPROM Memory IC 256Kbit SPI 5 MHz 8-TSSOP