FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
25LC256T-I/SM
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: 25LC256T-I/SM
  • Package: 8-SOIC (0.209
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7357
  • Bulk purchase price:
  • Description: EEPROM Memory IC 256Kbit SPI 10 MHz 8-SOIJWhat if the number of components purchased is too small and the price is too h
Parameters
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package 8-SOIJ
Base Product Number 25LC256
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
Standard Package 2,100
ECCN EAR99
HTSUS 8542.32.0051
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply 2.5V ~ 5.5V
Write Cycle Time - Word, Page 5ms
Clock Frequency 10 MHz
EEPROM Memory IC 256Kbit SPI 10 MHz 8-SOIJ