FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
25LC640A-E/MS
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: 25LC640A-E/MS
  • Package: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 49
  • Bulk purchase price:
  • Description: EEPROM Memory IC 64Kbit SPI 10 MHz 8-MSOP
Series -
Package Tube
Technology EEPROM
Memory Size 64Kbit
Memory Organization 8K x 8
Memory Interface SPI
Clock Frequency 10 MHz
Write Cycle Time - Word, Page 5ms
Voltage - Supply 2.5V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package 8-MSOP
Base Product Number 25LC640
HTSUS 8542.32.0051
Other Names 25LC640AEMS
Standard Package 100
EEPROM Memory IC 64Kbit SPI 10 MHz 8-MSOP