FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
25LC640AT-E/SN
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: 25LC640AT-E/SN
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1171
  • Bulk purchase price:
  • Description: EEPROM Memory IC 64Kbit SPI 10 MHz 8-SOIC
Technology EEPROM
Memory Size 64Kbit
Memory Organization 8K x 8
Memory Interface SPI
Clock Frequency 10 MHz
Write Cycle Time - Word, Page 5ms
Voltage - Supply 2.5V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 8-SOIC
Base Product Number 25LC640
HTSUS 8542.32.0051
Standard Package 3,300
EEPROM Memory IC 64Kbit SPI 10 MHz 8-SOIC