Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
54F139DM-MLS
  • Manufacturer: National Semiconductor
  • Product NO: 54F139DM-MLS
  • Package: 16-CDIP (0.300", 7.62mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 171
  • Bulk purchase price:
  • Description: Decoder/Demultiplexer 1 x 2:4 16-CDIP
Parameters
Series 54F
Package Bulk
Product Status Active
Type Decoder/Demultiplexer
Circuit 1 x 2:4
Independent Circuits 2
Current - Output High, Low 1mA, 20mA
Voltage Supply Source Single Supply
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case 16-CDIP (0.300", 7.62mm)