FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
54F153DM-MLS
  • Manufacturer: National Semiconductor
  • Product NO: 54F153DM-MLS
  • Package: 16-CDIP (0.300", 7.62mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 134
  • Bulk purchase price:
  • Description: Data Selector/Multiplexer 2 x 4:1 16-CDIP
Parameters
Series 54F
Package Bulk
Product Status Active
Type Data Selector/Multiplexer
Circuit 2 x 4:1
Independent Circuits 1
Current - Output High, Low 1mA, 20mA
Voltage Supply Source Single Supply
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case 16-CDIP (0.300", 7.62mm)