FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
54F175DM
  • Manufacturer: National Semiconductor
  • Product NO: 54F175DM
  • Package: 16-CDIP (0.300", 7.62mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1508
  • Bulk purchase price:
  • Description: Flip Flop 1 Element D-Type 4 Bit Positive Edge 16-CDIP (0.300", 7.62mm)
Parameters
Series 54F
Type D-Type
Output Type Complementary
Number of Elements 1
Number of Bits per Element 4
Clock Frequency 80 MHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL 10.5ns @ 5V, 50pF
Trigger Type Positive Edge
Current - Output High, Low 1mA, 20mA
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Current - Quiescent (Iq) 34 mA
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package 16-CDIP
Package / Case 16-CDIP (0.300", 7.62mm)
Base Product Number 54F175
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1
Flip Flop 1 Element D-Type 4 Bit Positive Edge 16-CDIP (0.300", 7.62mm)