FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
54F251ALMQB
  • Manufacturer: National Semiconductor
  • Product NO: 54F251ALMQB
  • Package: 20-CLCC
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2315
  • Bulk purchase price:
  • Description: Data Selector/Multiplexer 1 x 8:1 20-LCCC (8.89x8.89)
Parameters
Series 54F
Package Bulk
Product Status Active
Type Data Selector/Multiplexer
Circuit 1 x 8:1
Independent Circuits 1
Current - Output High, Low 3mA, 20mA
Voltage Supply Source Single Supply
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature -55°C ~ 125°C