Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
54F373LMQB
  • Manufacturer: National Semiconductor
  • Product NO: 54F373LMQB
  • Package: 20-CLCC
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 437
Parameters
Series 54F
Package Bulk
Product Status Obsolete
Logic Type D-Type Transparent Latch
Circuit 8:8
Output Type Tri-State, Non-Inverted
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Independent Circuits 1
Delay Time - Propagation 15ns @ 5V, 50pF
Current - Output High, Low 3mA, 20mA
Operating Temperature -55°C ~ 125°C