FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
54F379FMQB
  • Manufacturer: National Semiconductor
  • Product NO: 54F379FMQB
  • Package: 16-CFlatpack
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 303
  • Bulk purchase price:
  • Description: Flip Flop 1 Element D-Type 4 Bit Positive Edge 16-CFlatpack
Parameters
Series 54F
Package Bulk
Product Status Active
Function Standard
Type D-Type
Output Type Complementary
Number of Elements 1
Number of Bits per Element 4
Clock Frequency 75 MHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL 10ns @ 5V, 50pF
Trigger Type Positive Edge
Current - Output High, Low 1mA, 20mA
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Current - Quiescent (Iq) 40 mA
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)