FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
54F564DM
  • Manufacturer: National Semiconductor
  • Product NO: 54F564DM
  • Package: 20-CDIP (0.300", 7.62mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 328
  • Bulk purchase price:
  • Description: Flip Flop 1 Element D-Type 8 Bit Positive Edge 20-CDIP (0.300", 7.62mm)
Parameters
Max Propagation Delay @ V, Max CL 9.5ns @ 5V, 50pF
Trigger Type Positive Edge
Current - Output High, Low 3mA, 20mA
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Current - Quiescent (Iq) 86 mA
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package 20-CERDIP
Package / Case 20-CDIP (0.300", 7.62mm)
Base Product Number 54F564
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status Vendor Undefined
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1
Series 54F
Package Bulk
Product Status Active
Function Standard
Type D-Type
Output Type Tri-State, Inverted
Number of Elements 1
Number of Bits per Element 8
Clock Frequency 100 MHz
Flip Flop 1 Element D-Type 8 Bit Positive Edge 20-CDIP (0.300", 7.62mm)