Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
5962-9223001M3A
  • Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
  • Product NO: 5962-9223001M3A
  • Package: 28-CLCC Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 39
  • Bulk purchase price:
  • Description: Flip Flop 1 Element D-Type 8 Bit Positive Edge 28-CLCC Exposed Pad
Parameters
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Function Set(Preset) and Reset
Type D-Type
Output Type Tri-State, Non-Inverted
Number of Elements 1
Number of Bits per Element 8
Max Propagation Delay @ V, Max CL 20ns @ 5V, 300pF
Trigger Type Positive Edge
Current - Output High, Low 12mA, 32mA
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Current - Quiescent (Iq) 1 mA
Input Capacitance 6 pF
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)