Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
5962-9223003MLA
  • Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
  • Product NO: 5962-9223003MLA
  • Package: 24-CDIP (0.300", 7.62mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9637
  • Bulk purchase price:
  • Description: Flip Flop 1 Element D-Type 8 Bit Positive Edge 24-CDIP (0.300", 7.62mm)
Parameters
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Function Set(Preset) and Reset
Type D-Type
Output Type Tri-State, Non-Inverted
Number of Elements 1
Number of Bits per Element 8
Max Propagation Delay @ V, Max CL 16ns @ 5V, 300pF
Trigger Type Positive Edge
Current - Output High, Low 12mA, 32mA
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Current - Quiescent (Iq) 1 mA
Input Capacitance 6 pF
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package 24-CDIP
Package / Case 24-CDIP (0.300", 7.62mm)
Base Product Number 5962-9223003
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Affected
HTSUS 0000.00.0000
Standard Package 1
Flip Flop 1 Element D-Type 8 Bit Positive Edge 24-CDIP (0.300", 7.62mm)