FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
72V70810TFG
  • Manufacturer: Renesas Electronics America Inc
  • Product NO: 72V70810TFG
  • Package: 64-LQFP
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4513
  • Bulk purchase price:
  • Description: Multiplexer 1 x 8:8 64-TQFP (10x10)
Parameters
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 64-LQFP
Supplier Device Package 64-TQFP (10x10)
Base Product Number 72V70810
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 40
Series 72V
Package Tray
Product Status Active
Type Multiplexer
Circuit 1 x 8:8
Voltage Supply Source Single Supply
Voltage - Supply 3V ~ 3.6V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C