FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
72V8980PVG
  • Manufacturer: Renesas Electronics America Inc
  • Product NO: 72V8980PVG
  • Package: 48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2980
  • Bulk purchase price:
  • Description: Multiplexer 1 x 8:8 48-SSOP
Parameters
Series 72V
Package Tube
Product Status Obsolete
Type Multiplexer
Circuit 1 x 8:8
Voltage Supply Source Single Supply
Voltage - Supply 3V ~ 3.6V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width)