Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
74ACT11240DW
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: 74ACT11240DW
  • Package: 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2055
  • Bulk purchase price:
  • Description: Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element 3-State Output 24-SOIC
Parameters
Package / Case 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package 24-SOIC
Base Product Number 74ACT11240
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 25
Manufacturer Texas Instruments
Series 74ACT
Package Tube
Product Status Active
Logic Type Buffer, Inverting
Number of Elements 2
Number of Bits per Element 4
Input Type -
Output Type 3-State
Current - Output High, Low 24mA, 24mA
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)