Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
74ALVCH16500DGGRG4
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: 74ALVCH16500DGGRG4
  • Package: 56-TFSOP (0.240", 6.10mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1524
  • Bulk purchase price:
  • Description: Universal Bus Transceiver 18-Bit 56-TSSOP
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series 74ALVCH
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Logic Type Universal Bus Transceiver
Number of Circuits 18-Bit
Current - Output High, Low 24mA, 24mA
Voltage - Supply 1.65V ~ 3.6V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 56-TFSOP (0.240", 6.10mm Width)