74F113PC - onsemi Logic - ICONE-chip,IntegrationCircuit , Semiconductor Distributors, IC Chips
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
74F113PC
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: 74F113PC
  • Package: 14-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7206
  • Bulk purchase price:
  • Description: Flip Flop 2 Element JK Type 1 Bit Negative Edge 14-DIP (0.300", 7.62mm)
Parameters
Manufacturer onsemi
Series 74F
Package Tube
Product Status Obsolete
Number of Bits per Element 1
Clock Frequency 105 MHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL 6ns @ 5V, 50pF
Trigger Type Negative Edge
Current - Output High, Low 1mA, 20mA
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Current - Quiescent (Iq) 19 mA
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package 14-MDIP
Package / Case 14-DIP (0.300", 7.62mm)
Base Product Number 74F113
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 25
Flip Flop 2 Element JK Type 1 Bit Negative Edge 14-DIP (0.300", 7.62mm)