FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
74F113SJ
  • Manufacturer: Fairchild Semiconductor
  • Product NO: 74F113SJ
  • Package: 14-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7
  • Bulk purchase price:
  • Description: Flip Flop 2 Element JK Type 1 Bit Negative Edge 14-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Parameters
Series 74F
Package Bulk
Product Status Active
Number of Bits per Element 1
Clock Frequency 105 MHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL 6ns @ 5V, 50pF
Trigger Type Negative Edge
Current - Output High, Low 1mA, 20mA
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Current - Quiescent (Iq) 19 mA
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 14-SOP
Package / Case 14-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Base Product Number 74F113
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status Vendor Undefined
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1,000
Flip Flop 2 Element JK Type 1 Bit Negative Edge 14-SOIC (0.209", 5.30mm Width)