Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
74F174PC
  • Manufacturer: National Semiconductor
  • Product NO: 74F174PC
  • Package: 16-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 34
  • Bulk purchase price:
  • Description: Flip Flop 1 Element D-Type 6 Bit Positive Edge 16-DIP (0.300", 7.62mm)
Parameters
Series 74F
Package Bulk
Product Status Active
Function Master Reset
Type D-Type
Output Type Non-Inverted
Number of Elements 1
Number of Bits per Element 6
Clock Frequency 80 MHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL 10ns @ 5V, 50pF
Trigger Type Positive Edge
Current - Output High, Low 1mA, 20mA
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Current - Quiescent (Iq) 45 mA
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package 16-PDIP
Package / Case 16-DIP (0.300", 7.62mm)
Base Product Number 74F174
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status Vendor Undefined
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1
Flip Flop 1 Element D-Type 6 Bit Positive Edge 16-DIP (0.300", 7.62mm)