74F174SCX - onsemi Logic - ICONE-chip,IntegrationCircuit , Semiconductor Distributors, IC Chips
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
74F174SCX
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: 74F174SCX
  • Package: 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8847
  • Bulk purchase price:
  • Description: Flip Flop 1 Element D-Type 6 Bit Positive Edge 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Parameters
Manufacturer onsemi
Series 74F
Package Tape & Reel (TR)
Type D-Type
Output Type Non-Inverted
Number of Elements 1
Number of Bits per Element 6
Clock Frequency 80 MHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL 10ns @ 5V, 50pF
Trigger Type Positive Edge
Current - Output High, Low 1mA, 20mA
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Current - Quiescent (Iq) 45 mA
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 16-SOIC
Package / Case 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Base Product Number 74F174
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,500
Flip Flop 1 Element D-Type 6 Bit Positive Edge 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)