74F373SCX - onsemi Logic - ICONE-chip,IntegrationCircuit , Semiconductor Distributors, IC Chips
Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
74F373SCX
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: 74F373SCX
  • Package: 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5213
  • Bulk purchase price:
  • Description: D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SOIC
Parameters
Manufacturer onsemi
Series 74F
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Logic Type D-Type Transparent Latch
Circuit 8:8
Output Type Tri-State
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Independent Circuits 1
Delay Time - Propagation 5.3ns
Current - Output High, Low 3mA, 24mA
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)