FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
74F398SCX
  • Manufacturer: Fairchild Semiconductor
  • Product NO: 74F398SCX
  • Package: 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8088
  • Bulk purchase price:
  • Description: Multiplexer 4 x 2:1 20-SOIC
Parameters
Series 74F
Package Bulk
Product Status Active
Independent Circuits 1
Current - Output High, Low 1mA, 20mA
Voltage Supply Source Single Supply
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)