Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
74F534SJ
  • Manufacturer: Fairchild Semiconductor
  • Product NO: 74F534SJ
  • Package: 20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 874
  • Bulk purchase price:
  • Description: Flip Flop 1 Element D-Type 8 Bit Positive Edge 20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Parameters
Series 74F
Package Tube
Product Status Obsolete
Function Standard
Type D-Type
Output Type Tri-State, Inverted
Number of Elements 1
Number of Bits per Element 8
Clock Frequency 100 MHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL 8.5ns @ 5V, 50pF
Trigger Type Positive Edge
Current - Output High, Low 3mA, 24mA
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Current - Quiescent (Iq) 86 mA
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 20-SOP
Package / Case 20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Base Product Number 74F534
RoHS Status ROHS3 Compliant
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 38
Flip Flop 1 Element D-Type 8 Bit Positive Edge 20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)