FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
74F537SC
  • Manufacturer: Fairchild Semiconductor
  • Product NO: 74F537SC
  • Package: 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: Decoder 1 x 4:10 20-SOIC
Parameters
Series 74F
Package Bulk
Product Status Active
Type Decoder
Circuit 1 x 4:10
Independent Circuits 1
Current - Output High, Low 3mA, 24mA
Voltage Supply Source Single Supply
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)