FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
74F539PC
  • Manufacturer: Fairchild Semiconductor
  • Product NO: 74F539PC
  • Package: 20-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7026
  • Bulk purchase price:
  • Description: Decoder 2 x 1:4 20-PDIP
Parameters
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status Vendor Undefined
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1
Series 74F
Package Bulk
Product Status Active
Type Decoder
Circuit 2 x 1:4
Independent Circuits 2
Current - Output High, Low 3mA, 24mA
Voltage Supply Source Single Supply
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case 20-DIP (0.300", 7.62mm)