74F823SCX - onsemi Logic - ICONE-chip,IntegrationCircuit , Semiconductor Distributors, IC Chips
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
74F823SCX
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: 74F823SCX
  • Package: 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2683
  • Bulk purchase price:
  • Description: Flip Flop 1 Element D-Type 9 Bit Positive Edge 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Parameters
Supplier Device Package 24-SOP
Package / Case 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Base Product Number 74F823
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1,000
Manufacturer onsemi
Series 74F
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Function Master Reset
Number of Elements 1
Number of Bits per Element 9
Clock Frequency 160 MHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL 9.5ns @ 5V, 50pF
Trigger Type Positive Edge
Current - Output High, Low 3mA, 24mA
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Current - Quiescent (Iq) 100 mA
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Flip Flop 1 Element D-Type 9 Bit Positive Edge 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)