FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
74F843SPC
  • Manufacturer: Fairchild Semiconductor
  • Product NO: 74F843SPC
  • Package: 24-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 694
  • Bulk purchase price:
  • Description: D-Type Transparent Latch 1 Channel 9:9 IC Tri-State 24-PDIP
Parameters
Series 74F
Package Tube
Product Status Obsolete
Logic Type D-Type Transparent Latch
Circuit 9:9
Output Type Tri-State
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Independent Circuits 1
Delay Time - Propagation 5.4ns
Current - Output High, Low 3mA, 24mA
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case 24-DIP (0.300", 7.62mm)