Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
74HC173PW,118
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: 74HC173PW,118
  • Package: 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: Flip Flop 1 Element D-Type 4 Bit Positive Edge 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Parameters
Manufacturer Nexperia USA Inc.
Series 74HC
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Master Reset
Type D-Type
Output Type Tri-State, Non-Inverted
Number of Elements 1
Number of Bits per Element 4
Clock Frequency 95 MHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL 30ns @ 6V, 50pF
Trigger Type Positive Edge
Current - Output High, Low 7.8mA, 7.8mA
Voltage - Supply 2V ~ 6V
Current - Quiescent (Iq) 4 µA
Input Capacitance 3.5 pF
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 16-TSSOP
Package / Case 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Base Product Number 74HC173
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,500
Flip Flop 1 Element D-Type 4 Bit Positive Edge 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)