Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
74LVCH16540ADGVRE4
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: 74LVCH16540ADGVRE4
  • Package: 48-TFSOP (0.173", 4.40mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5631
  • Bulk purchase price:
  • Description: Buffer, Inverting 2 Element 8 Bit per Element 3-State Output 48-TVSOP
Parameters
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,000
Manufacturer Texas Instruments
Series 74LVCH
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Logic Type Buffer, Inverting
Number of Elements 2
Number of Bits per Element 8
Input Type -
Output Type 3-State
Current - Output High, Low 24mA, 24mA
Voltage - Supply 1.65V ~ 3.6V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 48-TFSOP (0.173", 4.40mm Width)