Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
74V1T80STR
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: 74V1T80STR
  • Package: SC-74A, SOT-753
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7962
  • Bulk purchase price:
  • Description: Flip Flop 1 Element D-Type 1 Bit Positive Edge SC-74A, SOT-753
Parameters
Series 74V
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Function Standard
Type D-Type
Output Type Inverted
Number of Elements 1
Number of Bits per Element 1
Clock Frequency 180 MHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL 12ns @ 5V, 50pF
Trigger Type Positive Edge
Current - Output High, Low 8mA, 8mA
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
Input Capacitance 4 pF
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)