Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
A42MX36-2PQG208I
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: A42MX36-2PQG208I
  • Package: 208-BFQFP
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4808
  • Bulk purchase price:
  • Description: MX Field Programmable Gate Array (FPGA) IC 176 2560 208-BFQFP
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series MX
Package Tray
Product Status Active
Digi-Key Programmable Not Verified
Total RAM Bits 2560
Number of I/O 176
Number of Gates 54000
Voltage - Supply 3V ~ 3.6V, 4.5V ~ 5.5V
Mounting Type Surface Mount
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)