Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AAT1218IWP-3.3-T1
  • Manufacturer: Skyworks Solutions Inc.
  • Product NO: AAT1218IWP-3.3-T1
  • Package: 12-WFDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3891
  • Bulk purchase price:
  • Description: Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1A 12-WFDFN Exposed Pad
Parameters
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Function Step-Up
Output Configuration Positive
Topology Boost
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 0.5V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 1A
Frequency - Switching 1.2MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 12-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 12-TDFN (3x3)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1,500
Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1A 12-WFDFN Exposed Pad