Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
AAT3221IJS-2.6-T1
  • Manufacturer: Skyworks Solutions Inc.
  • Product NO: AAT3221IJS-2.6-T1
  • Package: 8-TFSOJ (0.069", 1.75mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 18
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 8-SC70JW
Parameters
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.6V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.205V @ 100mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 2.5 µA
PSRR 50dB (100Hz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TFSOJ (0.069", 1.75mm Width)