Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
ACDBA1200-HF
  • Manufacturer: Comchip Technology
  • Product NO: ACDBA1200-HF
  • Package: DO-214AC, SMA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4
  • Bulk purchase price:
  • Description: Diode 200 V 1A Surface Mount DO-214AC (SMA)
Parameters
Mfr Comchip Technology
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V
Current - Average Rectified (Io) 1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 1 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F 25pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AC, SMA
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C
Base Product Number ACDBA1200
Diode 200 V 1A Surface Mount DO-214AC (SMA)